Zapraszam na Hel, umowny początek Polski!

    Czekają na Was wspaniałe chwile spędzone na półwyspie helskim – miejscu, gdzie morze spotyka ląd, a natura splata się z historią. Razem odkryjemy tajemnice tego wyjątkowego miejsca, które na długo pozostaną w Waszej pamięci. Dołączcie do mnie i doświadczcie prawdziwej przygody na Helu!

Zwiedzanie rozpoczniecie od fokarium. Hel słynie z ośrodka opieki nad fokami. W fokarium zobaczycie te urocze stworzenia z bliska, dowiecie się o ich życiu i ochronie oraz przyczynach dla których znalazły się pod opieką człowieka. Podczas karmienia fok, poznacie ich zwyczaje żywieniowe. Dowiecie się, co i ile jedzą foki szare?

Potem odwiedzicie Muzeum Rybołówstwa, usytułowane w zabytkowym budynku po kościele ewangelickim, z początków XV w. Hel ma bogatą historię związaną z rybołówstwem i rzemiosłem szkutniczym Kaszubów. Muzeum Rybołówstwa prezentuje historię miejscowej społeczności rybackiej, tradycje, narzędzia i sprzęty używane w rybołówstwie. Wokół budynku zgromadzono w formie skansenu tradycyjne rybackie jednostki. Szczególną atrakcją muzeum jest wieża ze szczytu której rozpościera się widok na helski port i Zatokę Gdańską.

Naturalnie przejdziecie się również po helskim porcie, skąd udamy się bulwarem nadmorskim na plaże i cypel helski. Podczas przyjemnego spaceru wygodną platformą widokową dojdziecie do – Cypla Helskiego. Spacerując zatrzymacie się przy pomnikowym Kopcu Kaszubów przypominającym o Helu jako początku Polski. Usypane w stos głazy przywiezione tu, z różnych zakątków Kaszub pokazują siłę płynącą ze zróżnicowania kaszubskiej kultury. Nawiązują też do stolemów – legendarnych olbrzymów zamieszkujących niegdyś kaszubską krainę. Tutaj zapraszam  na chwilę relaksu, na  pięknej piaszczystej plaży.

Oczywiście, zobaczycie także helską latarnie morską. Latarnia ta jest nie tylko użyteczna dla nawigatorów, ale również stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Wspinając się na wieżę latarni, będziecie podziwiać przepiękne widoki na okolicę. Tradycje helskiego latarnictwa sięgają czasów średniowiecza, ponieważ kraniec półwyspu zawszę odgrywał kluczową rolę w nawigacji w tej części Morza Bałtyckiego.

Pobyt zakończycie na ulicy  Wiejskiej, głównej ulicy Helu  gdzie zobaczycie przytulne domki rybackie i skosztujecie przysmaków kaszubskich w klimatycznych restauracjach i kawiarenkach. Nie brakuje tu również sklepów z pamiątkami i lokalnymi wyrobami.

W drodze powrotnej, możemy zatrzymać się w urokliwym Pucku.

Serdecznie zapraszam.

 Agnieszka - Twój przewodnik po Helu.